YÖNETİM KURULU VE ÜST YÖNETİM
Anasayfa / Kurumsal / Yönetim Kurulu ve Üst Yönetim

YÖNETİM KURULU ve ÜST YÖNETİM

2006 yılında İngiltere’nin Surrey Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan Selim Akın, aynı yıl Türkiye’ye döndükten sonra iş hayatına Akfen Holding Muhasebe Departmanı’nda başladı. Selim Akın, daha sonra Akfen Holding’in Proje Geliştirme ve Finansman Departmanları’nda görev yaptı.

Akın’ın görev aldığı başlıca projeler; Araç Muayene İstasyonları’nın özelleştirilmesi ve finansmanı, Mersin Limanı’nın özelleştirilmesi ve finansmanı, Akfen Holding’in halka arz ve tahvil ihracı oldu. Halen Akfen İnşaat ve Turizm A.Ş. ve İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapan Selim Akın, Akfen Holding’in CEO’luğunu da yürütüyor.

Selim Akın’ın, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye Genç İşadamları Derneği ve Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Denetleme Kurulu üyelikleri bulunuyor. Akın aynı zamanda 2018 yılından bu yana DEİK temsilciliği görevini de üstleniyor.

2010 yılında İngiltere’de Surrey Üniversitesi’nden mezun olan Pelin Akın Özalp, iş hayatına Deutsche Bank’ta başladı. Türkiye’ye döndükten sonra TAV Havalimanları Holding bünyesinde MT programına katıldı. Özalp, 2012 yılında Akfen Holding’e Yönetim Kurulu üyesi olarak geçti.

Akfen Holding tarafından kurulan TİKAV’da (Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı) Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif çalışmalarda bulunan Pelin Akın Özalp’in, Duke of Edinburgh International Award Türkiye Programı’nın Genel Başkan Yardımcılığı görevi de bulunuyor. 2013-2020 yılları arasında YPO ağında bulunan Pelin Akın Özalp ayrıca 2010’dan beri London School of Economics’de (LSE) kurulan Çağdaş Türkiye Araştırmalar Kürsüsü’nün de Danışma Kurulu Başkanlığı görevini yürütüyor.

DEİK’te (Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) İspanya, İngiltere ve ABD İş Konseylerinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Pelin Akın Özalp, aynı zamanda Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD), Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve American Turkish Society (ATS) Yönetim Kurulu Üyeliği ile Inclusive Capitalism Yürütme Kurulu Üyeliğini sürdürüyor.

Daha önce Aile İşletmeleri Derneği (TAİDER) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Danışma Konseyleri, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) gibi çeşitli STK ve derneklerin Yönetim Kurulu’nda görevler alan Özalp, 2014 yılında TÜSİAD’ın en genç Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

Pelin Akın Özalp, halen Akfen Holding, Akfen Yenilenebilir Enerji, Akfen GYO, İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ve Travelex Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

1977 yılında Gazi Üniversitesi Ekonomi ve Maliye Bölümü’nden mezun olan İrfan Erciyas, iş yaşamına Türkiye Vakıflar Bankası’nda başlamıştır. Türkiye Vakıflar Bankası’nda Müfettişlik ve Şube Müdürlüğü yaptıktan sonra 1996-2002 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak, 2002-2003 arasında ise Genel Müdür olarak görevini sürdürmüştür.

2003 yılında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak Akfen Holding’e katılan Erciyas, başta Araç Muayene İstasyonları, Mersin Uluslararası Limanı ve İDO’nun özelleştirilmesi olmak üzere, Akfen GYO ve Akfen Enerji’nin kuruluş ve yatırım süreçleri, Akfen Holding ve Akfen GYO’nun halka arzları, iştiraklerden hisse satışları ve uzun vadeli finansman konularında önemli görevler üstlenmiştir. İrfan Erciyas Mart 2010’dan bu yana Akfen Holding’de Murahhas Üye olarak görevine devam etmekte olup Akfen Holding’in birçok iştirak ve bağlı ortaklıklarında Yönetim Kurulu Başkanlığı, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Üyelikleri bulunmaktadır.

1995 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Sıla Cılız İnanç, 1996 yılında avukatlık stajını tamamladıktan sonra, 1997 yılında Akfen Holding bünyesinde çalışmaya başlamıştır.‎

Türkiye’de Özel Sektör Kamu Sektörü Ortaklıkları (PPP), şirket birleşmeleri ve devir almaları ile altyapı, inşaat, enerji ve rekabet hukuku alanlarında çalışmıştır. Kamu İhale Kanunu ikincil mevzuat çalışmalarında aktif görev almıştır. Akfen ve ortaklıklarının taraf olduğu yap-işlet-devret, hak/imtiyaz devirleri ve özelleştirme uygulamalarının ihale ve devirleri dâhil tüm süreçlerinde bulunmuş, projelerin finansman yapılarının kurulması ve kredi sözleşmeleri ile Akfen Holding A.Ş. ve Akfen GYO A.Ş.’nin pay ve tahvil ihracı işlemlerinde yer almıştır. Şirket ve holding yapılanmaları ile ilgili çalışmıştır.

Sıla Cılız İnanç, Akfen Holding A.Ş., ve Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret A.Ş. ile iştiraklerinde Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine devam etmektedir.

1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ruhi, kısa bir süre Güriş İnşaat A.Ş.’de çalıştıktan sonra aynı yıl Akfen’e katılmıştır.

Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret bünyesinde, şantiyelerde Saha Mühendisliği’nden Proje Müdürlüğü’ne çeşitli kademelerde görevlerde bulunmuştur.

Ruhi, 2005’ten bu yana Genel Müdür olarak, Ocak 2016 itibarıyla ayrıca Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Üst Yönetim

1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ruhi, kısa bir süre Güriş İnşaat A.Ş.’de çalıştıktan sonra aynı yıl Akfen’e katılmıştır. Akfen İnşaat Turizm ve Ticaret bünyesinde, şantiyelerde Saha Mühendisliği’nden Proje Müdürlüğü’ne çeşitli kademelerde görevlerde bulunmuştur.

Ruhi, 2005’ten bu yana Genel Müdür olarak, Ocak 2016 itibarıyla ayrıca Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olan İmge Koçer, 2003-2006 yılları arasında sırasıyla Ciner Grubu ve MNG Holding’te çalıştıktan sonra 2006 yılında Akfen Holding bünyesine katılmıştır. 2018 yılından bu yana Akfen İnşaat Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Akfen Holding A.Ş. halka arz süreci, tahvil ihracı, şirket satın alma, Akfen İnşaat KÖİ (PPP) projeleri ve Grubun 1 Milyar USD tutarlı proje finansmanı yapılarında aktif görev almıştır.

1998 yılında Gazi Üniversitesi Maliye bölümünden mezun olan Alparslan, 1996 yılında Kontur Tıbbi firmasında iki yıl sure ile görev yaptıktan sonra. 1998 yılında Akfen Holding bünyesinde çalışmaya başladı. 2007 yılında SMMM ünvanı almış olup halen Akfen İnşaat Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yrd. olarak görev yapmaktadır. Akfen İnşaat, Hastane ve Yurt şirketlerinin muhasebe, vergi, bütçe ve gerektiğinde mali denetim ve diğer mali konularda aktif görev yapmaktadır.

Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olan Erkan Erciyas, ayrıca İşletme Yönetimi dalında Yüksek Lisans yapmıştır. Akfen Holding Bünyesine 2002 yılında katılmış, inşaat ve enerji projelerinde çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2012 yılından itibaren teknikten sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaktadır.

1996 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olan Cem Ortakcı, 1996-2002 yılları arasında Çorlu Havalimanı, Ankara Roketsan şantiyesi, Kurtköy Sabiha Gökçen Havalimanı projelerinde çalıştıktan sonra 2002 yılında TED Koleji şantiyesi ile Akfen İnşaat bünyesine katılmıştır. Irak projeleri, yenilenebilir enerji santralleri, hastane ve turizm tesisi projeleri başta olmak üzere ulusal ve uluslararası projelerde aktif rol alan Ortakcı, Akfen İnşaat bünyesinde, Bodrum Projeler Direktörlüğü, Proje Müdürlüğü, Şantiye Şefliği, İnşaat Yatırım Şefliği gibi görevlerde çalışmıştır. 2002 yılından bu yana Akfen İnşaat bünyesinde aktif görev alan Ortakcı, 2024 yılı Nisan ayı itibariyle Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya devam etmektedir.